YABANİ Dergi Çıkıyor

YABANİ Dergi Çıkıyor

Bir itirafla başlayalım, çizgi roman dergimizi ucuz fiyatla satarak çok kişiye ulaşma fikrimiz başarısız oldu. Dergimizde değişikliğe gitmemizin başlıca sebebi bu.Öte yandan Yabani’nin diğer hedefi farklı yazarlarımızı ve çizerlerimizi yayınlamaktı. 10. sayı itibariyle 79 yerli yazar ve çizeri konuk ettik. Türkiye’de farklı çizgi romanlar ve hikâyeler yazıldığını, çizildiğini göstermeye çalıştık.

sayımız özel bir sayı olsun istedik. Bize ilham veren, edebiyatın ve çizgi romanın fantastik dünyasına bizi çeken insanların öykülerini çizgi romanlaştırdık ya da onların ürettiği eserlere göndermelerde bulunan çizgi roman ve illüstrasyonlar yaptık.

“Cthulhu’nun Çağrısı” H.P. Lovecraft’ın yarattığı korku dünyasının mihenk taşı olan hikâyesini, Dost Körpe’nin çevirisi, Ömer Tunç’un çizimleriyle okuyacaksınız. Edgar Allan Poe’nun “Kuzgun” şiirini Kutlukhan Kutlu çevirisiyle Hakan Duman yorumladı. Kafka’nın “Dönüşüm”ü, Vedat Çorlu çevirisiyle Orhan Mert’in stilize anlatımını birleştirdi. Tolkien’in “İstif” şiiri, Niran Elçi çevirisiyle ve A. Gökhan Gültekin çizimleriyle sunuldu. Ömer Seyfettin’in “Beyaz Lale”si ise Devrim Kunter tarafından çizgi romana uyarlandı. Bu sayımızda sadece uyarlamalar değil, sevdiğimiz yazarlara, karakterlere atıf yapan iki çizgi roman daha var.“Ünlü Yazarların Kesilmiş Elleri”, Göktuğ Canbaba’nın hikâyesinden Eren Arık’ın çizdiği bir uyarlama.“Dr. Frankenstein” Devrim Kunter’in yazdığı, Bora Örçal’ın ilk bölümünü, Özgür Yıldırım’ın ikinci bölümünü çizdiği bir klasik edebiyat kahramanları geçidi.

Bu sayıdaki illüstrasyonlar sırasıyla; Ayşe İrem Aktaş, Sibel Bozkurt, Ayşegül Sınav, Koral İlhan, Tamer Poyraz Demiralp, Yasin Karakaya, Ethem Onur Bilgiç, Mehmet Özen, Aykut Aydoğdu ve Ahmet Uzun’a ait. Kapağımız Hakan Arslan’dan, arka kapağımız İsmail İnceoğlu’ndan. Bu sayının oluşmasında bu değerli kitapları yayınlayan ve çizgi romanlaştırmamız konusunda desteklerini esirgemeyen İthaki ve DeliDolu yayınlarına teşekkür ederiz.

Bu sayı hepimiz için önemli, hep birlikte Yabani’nin devam edip etmeyeceğine karar vereceğimiz sayı olacak. Bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle…

Devrim Kunter