Etkinlikler > 2017 > Haziran > Özlem Ertan ve Mehmet Güreli’yle söyleşi ve imza

Özlem Ertan ve Mehmet Güreli’yle söyleşi ve imza

17
Jun

Saat

Lokasyon

İthaki Akademi

Sanatçı Mehmet Güreli ve yazar Özlem Ertan roman sanatının farklı katmanları üzerine konuşmak için okurlarıyla buluşuyor.

Moderatör: Selçuk Aylar

Özlem Ertan: Çocukluk ve ilk gençlik yılları, memleketi İzmir’de geçti. 2005 senesinde Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi bölümünden mezun oldu ve akabinde İstanbul’a yerleşti. 2007’de Agos’ta başladığı gazetecilik hayatına Taraf gazetesinde devam etti. 2010-2016 arasında “Operatik” ve “Hayalhane” adlı köşelerinde opera ve klasik müzik başta olmak üzere kültür-sanat yazıları kaleme alan Ertan, şu an Andante ve Paros dergileri ile sanatindibi.com sitesinde kültür-sanat gazeteciliğine devam ediyor.

İlkokul yıllarından beri okumayı ve yazmayı hayatının ayrılmaz bir parçası olarak gören Özlem Ertan’ın öyküleri, aralarında K, Gölge, Yabani, Rabarba ve Lemur‘un da olduğu çeşitli dergilerde yayımlandı. Olimpos Öyküleri ve Aşkın Karanlık Yüzü adlı öykü derlemelerinde de yer alan yazarın ilk romanı Âşık Kadınlar Denizhanesi 2015’in Ocak ayında, ikinci romanı Benim Güzel Ölülerim ise 2017’nin Mayıs ayında yayımlandı.

Mehmet Güreli: Yazar, müzisyen, yönetmen ve ressam. 1949’da İstanbul’da doğdu. Ortaokulu Avusturya Lisesi’nde, liseyi Hürriyet Koleji’nde okuduktan sonra iki yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne devam etti. Alope’nin Odası 2008 yılında, Hayaller ve Sokaklar 2010 yılında Bedrufi’nin Nefesi 2015 yılında yayımlanmıştır. Müzisyen kimliğiyle “Vapurlar/Blues”, “Cihangir’de Bir Gece”,” Yağmur”, “Odamda Yolculuk” ve “İplerin Kopuşu” albümlerine imza attı. “Vapurlar”, “Bir Oyuncunun Portresi: Necdet Mahfi Ayral”, “İstanbul’a Yolculuk”, “Gölge” film ve belgesellerini yönetti.

Özlem Ertan ve Mehmet Güreli’yle söyleşi ve imza