Etkinlikler > 2014 > Aralık > Türk İşi Fantastik Filmler Festivali Başlıyor!

Türk İşi Fantastik Filmler Festivali Başlıyor!

Ülkendeki festivallerden ne haber vardır? Yeşilçam’dan bile yükselen bir bahar vardır! Sadece festival deme festivallerden de öte bir Festival vardır!

Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından düzenlenen FANTASTURKA ‘Türk İşi Fantastik Filmler Festivali’  Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile 12- 14 Aralık 2014 İstanbul- Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde, 18- 21 Aralık 2014 Ankara- Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde başlıyor!

‘100 Yılın Son Festivali Başlıyor!’

Türk Sineması’nın 1914 yılında başladığı yolculuğu, 2014 yılında;  yılın (son) festivali ile devam ediyor…

‘Festival Programı Belli Oldu!’

Festival programı her yıl olduğu gibi bu yıl da birbirinden farklı etkinliklerle dolu olacak. Festival programında; ‘Dünya’nın en kötü filmi’, ‘Bu film olmamış’, ‘Oyunculuk yerlerde’, ‘Bu adam mı film çekmiş?’, ‘Bu adam mı oynamış?’  denilen; ancak yaptıkları filmlerle dünya sinema tarihinde birçok ilki gerçekleştirmiş Fantastik Türk Sinemasının kahramanları, yönetmenleri, yapımcıları, özel sergileri ve muhteşem söyleşileri yer alacak. Festival gösterimleri; İstanbul’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Ankara’da ise Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Drakula İstanbul’da, Yılmayan Şeytan, Ölüler Konuşmaz Ki, Dünyayı Kurtaran Adam, Çeko, Şeytan (The Turkish Exorcist), Vahşi Kan, Ölümün Nefesi, Tarkan Altın Madalyon, Zagor: Kara Bela, Sihirbazlar Kralı Mandrake Killing’in Peşinde ve 2014 yapımı Dabbe Zehr-i Cin gösterim programında yer alan filmler. Film gösterimlerinden sonra ise festival özel söyleşilerle devam edecek.

‘Kahramanlar Aramızda’

Festivalde 12 filmlik seçkinin yanı sıra festival kapsamında gerçekleştirilecek söyleşilerde Fantastik Türk Sinemasının bilinmeyen yanlarını dönemin yaşayan son temsilcileri anlatacak.‘Zagor Kara Bela’ filminin oyuncusu Levent Çakır’dan; İtalyan çizgi kahramanı Zagor’un, dünyada ilk kez filme alınma hikâyesini… Yönetmen Çetin İnanç’tan; Çeko filmini çekerken on-on beş tane kaktüsle mekânı nasıl Meksika’ya benzetmeye çalıştığını… Yapımcı Kunt Tulgar’dan; Süpermen İstanbul’da filminde, Barbie oyuncak bebeğin sevgilisi Kenn’i perdenin önünden fön makinesi ile uçurduğunu… Eleştirmen ve sinema yazarlarından; ilk Türk korku filmlerinden birisi olan 1953 yapımı “Drakula İstanbul’da” filminde mezarlık sahnesindeki ‘sis’ için ekibin sigara dumanı üfleyerek sisi oluşturduğunu… Gözlerimiz yaşararak dinleyeceğiz.Türk sinemasının 100. yılında, fantastik filmleri çekmiş, dünyaya meydan okumuş kahramanlar şehrinize geliyor ve filmlerini savunuyor, anlatıyor, tartışıyorlar. Sizi de, yaşayan son temsilciler ile birlikte olmaya, onları dinlemeye davet ediyoruz. Ayrıca festival süresinde ‘Kahramanlar Aramızda’ sergisi ile festival katılımcıları dönemin film kahramanlarını yakından inceleme şansı bulacak.

Ankara Kısa Filmciler Derneği- Fantasturka Genel Koordinatörü- Basın Danışmanı

Duygu Gür

Teaser: 

www.fantasturka.org www.festivalci.org  info@festivalci.info