GİO 2014

2014 GİO ÖDÜLLERİ

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği FABİSAD’ın düzenlediği GİO Ödülleri’nin ikincisi İtalyan Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

 

Fantazya ve korku edebiyatının üstadı Giovanni Scognamillo’nun da katıldığı tören FABİSAD Başkanı Altay Öktem’in açılış konuşmasıyla başladı ve Yiğit Değer Bengi’nin konuşmasıyla devam etti.

 

2014 GİO Mavi Anka ödülü Nazlı Eray’a takdim edildi. “Edebiyatçıların düzenlediği etkinlikte bir sinemacı olarak bulunmak beni çok mutlu etti,” diyen Ezel Akay da, Nazlı Eray sonrası sahneye çıkıp konuşanlar arasındaydı.

 

Öykü dalında İlyas Engiz – “Bindik Bir Alamete” öyküsüyle birincilik derecesi alırken, Ali Tarım – “Buralarda Yeni Bir Şey Yok!”, Bora Aşık – “Hasat”, Erçin Sadıkoğlu – “Bekçi”, Gökcan Şahin – “Metal Fareler Kenti” adlı öyküleriyle dereceye girdi.

 

İllüstrasyon Yarışmasını Evren İnce – “Muhayyelat” adlı eseriyle kazanırken, Murat Gül – “Ölüm ve Dede Sona Giderken”, Murat Turan – “Uykusuzlar”, Nadir Kahraman Kutluhan – “Hilal”, Ömer Tunç – “Korkak ve Canavar” adlı eserleriyle derece aldılar.

 

Kısa Film dalında birinci Can Evrenol – “Baskın” adlı filmiyle oldu. Ayrıca Buğra Dedeoğlu – “Şeref Dayı ve Gölgesi”, Can Evrenol – “Anne ve Babama”, Deniz Tarsus – “Mod”, İlke KeDleşoğlu – “Senaryosuz” adlı eserleriyle derece aldı.

 

Öykü Kitabı dalındaysa, birinci Deniz Tarsus’un “Ayrıkotu” adlı kitabı oldu. Derece alan diğer eserlerse şöyle: Ege Görgün – “Cinbaz”, Hamit Çağlar Özdağ – “İsyan Öyküleri”, Murat Başekim – “DG”, Sadık Yemni – “Arafor”, Şenol