Hakkında > Üyeler > Kutlukhan Kutlu

Kutlukhan Kutlu

Çevirmen

1972’de İstanbul’da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. 1991’de Nokta dergisinin Ne Nerede ekini çıkaran kadroya katılarak sinema, edebiyat ve müzik üzerine yazmaya başladı, o zamandan beri de çeşitli yayın organında yazarlık ve editörlük yaptı.

Radikal, Yeni Binyıl, Akşam ve Taraf gazeteleri ve Sinerama, Picus ve Total Film dergileri de dahil olmak üzere çok sayıda farklı yere sinema ve edebiyat yazıları yazdı. Özellikle spekülatif kurgu alanına giren filmler ve kitaplar üzerine incelemeler ve yazı dosyaları hazırladı. En uzun süredir çalıştığı yayın organı ise, 1995’ten beri düzenli olarak yazdığı Sinema dergisi. Bu dergide devam ettirdiği Günümüzün Klasikleri serisi, dergi tarafından iki cilt halinde kitaplaştırıldı.

Bir taraftan çevirmenlik de yapıyor. Çevirileri arasında Harry Potter kitap serisinden kitaplar, Hayali Yerler Sözlüğü ve NTV Çizgi Klasikler serisinden Kafka, Poe ve Arthur Conan Doyle klasikleri sayılabilir.

Katkıda Bulunduğu Eserler

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları


3 Kişi

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Yayıncı : Yapı Kredi Yayınları Roman : Fantastik Çocuk, Fantastik Kurgu

Gio Ödülleri 2013 Seçilmiş Öyküler
2013


25 Kişi

Gio Ödülleri 2013 Seçilmiş Öyküler

Yayıncı : İthaki Yayınları Öykü Antolojisi : Fantastik Kurgu

Güçoburlar


25 Kişi

Güçoburlar

Yayıncı : Doğan Kitap

FABİSAD Almanak 1
2015


39 Kişi

FABİSAD Almanak 1

Yayıncı : Entropol Kitap Çizgi Roman, Makale, Öykü Antolojisi, Öykü Kitabı : Bilim Kurgu, Fantastik Çocuk, Fantastik Kurgu, Korku Gerilim, Polisiye, Yeraltı Edebiyatı

Yabani Mart 2017
10. Sayı


30 Kişi

Yabani Mart 2017

Yayıncı : Efendi Yayınları Çizgi Roman, Dergi : Bilim Kurgu, Fantastik Kurgu, Polisiye