Arşiv > Kişi Liste > Murathan Mungan

Murathan Mungan

Yazar

Murathan Mungan, 2l Nisan 1955 yılında, İstanbul’da, Üsküdar Zeynep Kamil Hastanesi’nde doğdu.
Çocukluğu ve ilk gençlik yılları, memleketi olan Mardin’de geçti. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde”master”ını tamamladı.
Ankara’da Devlet Tiyatroları’nda altı yıl, İstanbul’da Şehir Tiyatroları’nda üç yıl “Dramaturg” olarak çalıştı. 1987’de günlük gazete olarak yayımlanan Söz gazetesinde,”Kültür-Sanat Sayfası” editörlüğü yaptı. 1991’de Remzi Kitabevi’ne “Çilek” amblemli kırk kitaplık özel bir koleksiyon dizisi hazırlayarak bu diziyi yönetti. Mayıs 1996’dan başlayarak Öküz dergisinde parçalı bir yapı içinde çeşitli yazılarından oluşan sayfalar yaptı, Ocak 2002’den başlayarak da Milliyet gazetesinin “Kültür sanat”ekinde tam sayfa olarak gene kendi içinde parçalı bir yapı gösteren yazılarından oluşan tam sayfa yaptı.
Uzun süredir serbest yazar olarak yaşıyor.

İlk kitabı 1980’de yayımlanan Mahmud ile Yezida’dır. Daha çok şiirleri, hikâyeleri ve oyunları ile tanınan Mungan aynı zamanda radyo oyunu, film senaryosu ve şarkı sözü yazdı. Çeşitli alanlara dağılmış yirmi yıllık çalışmalarından yaptığı özel bir seçmeyi Murathan ’95’te topladı. Şiirlerinden yapılan bir seçme Kürtçeye çevrildi: Li Rojhilatê Dilê Min. Dünya edebiyatından öyküleri bir araya getirdiği seçkileri yayımlandı. Çeşitli yazı ve denemelerini Meskalin 60 draje ile Soğuk Büfe’de topladı. 2000 öncesinde çıkardığı tüm şiir kitaplarını içeren 13+1 toplamından sonra 2001’de Erkekler için Divan, 2002 yılında da ilk romanı Yüksek Topuklar yayımlandı. 2004’teTimsah Sokak Şiirler’ni, kısa bir süre sonra Çador adlı kısa romanı takip etti. Aynı yılın son günlerinde yayımlanan Eteğimdeki Taşlar geniş bir zaman diliminden şiirlerini bir araya getiriyor. 2005 yılı için hazırlanmış özel bir basım olan Elli Parça, Mungan’ın henüz kitaplaşmamış çalışma dosyalarından farklı türlerde parçalar içeriyor. 2006 tarihli Söz Vermiş Şarkılar, yazarın bestelenmiş ve bestelenmemiş bütün şarkı sözlerini bir araya getiriyor. Metis Yayınları, yazarın kitaplaştırdığı bütün çalışmaları bir külliyat olarak yayımlamaktadır

Sahip Olduğu Basılı Yayınlar

Şairin Romanı


Murathan Mungan

Şairin Romanı

Yayıncı : Metis Kitap Roman : Fantastik Kurgu

GIO
2013

ROMAN