Arşiv > Basılı Yayınlar > > Bab-ı Zaman
Bab-ı Zaman

GIO
2014

ÖYKÜ KİTABI
ADAYI

Bab-ı Zaman

Kategori : Yayıncı : Tarih : 28/03/2012

ALINTI

O konuşurken anımsardım. Meğerki ben hülyalı âlemlere dalmadan evvel, o balıkçıların sözlerini giyinmiş ve de kelimelerini kuşanmışım.

Balıkçılar limandan gelmekteydi. Dediklerine göre tüm âlemin haberleri bir deniz kuşu suretine girip liman liman, kona göçe gezermiş. Kanatları, taşıdığı yükün ağırlığından zar zor hareket eder, meyhanelerin pencerelerinden, limanda bekleşip duran gemilerin kamaralarından, taş konakların kapısından, bacasından girer; kanatlarını sarsmasıyla taşıdığı sözlerin beherini teker teker ama usulca etrafa saçarmış. Sen de kısmetine her ne düşmüşse o sözün büyüsüne kapılır, kuşun ardı sıra gidermişsin. Yorulunca bir bulutun içine mi saklanır, bir yelin hafifliğine mi bırakır kendini bilinmez ama o kendini ele verene dek bir daha rastlayamazmışsın.

HAKKINDA

“Bab-ı Zaman” 2012 yılı Mart ayında yine Phoenix Yayınevi tarafından yayınlandı. Bab-ı Zaman, konusal olarak birbiriyle ilintili ve zaman zaman içiçe geçmiş gibi algılanan üç uzun öyküden oluşmakta. İlk öykü Avrupa’dan İspanya kırsalından başlayıp Osmanlı İmparatorluğunun başkenti İstanbul’a dek uzanan bir tarihi serüveni anlatıyor. İkinci öyküde, elinde olmadan zamanlar ve mekânlar arasında yolculuk yapmak zorunda kalan bir ölümsüzün, Kuzey Afrika’da Türk korsanlarıyla, İstanbul’da yeniçerilerle, Ege’de efeler ile süren yolculuğunun Ankara’da son bulması anlatılıyor. Son öykü ise insanoğlunun ilk var olduğu kadim bir zamanda başlayıp günümüze dek süren bir serüvenden kesitler sunuyor.

Bab-ı Zaman’ın olay örgüsü geçmiş zamanlarda geçtiği için çok fazla araştırma yapmak zorunda kaldım. Açıkçası çok yorucu ve uzun bir çalışmaydı. Ama tüm bu çabalara değdiğini ve de keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.