Arşiv > Basılı Yayınlar > > Büyülü Sözlük

Büyülü Sözlük

Kategori : Yayıncı : Yayın Türü : ISBN : 6055334147 Tarih : 12/01/2013

Arka Kapak

Kökenlerine sıkı sıkıya bağlı ‘heavy’ bir yürek taşıyan Çolakoğlu, heavy metal ve türevlerini de Büyülü Sözlük’le buluşturuyor. Şarkılara şiirsel bir dille katılan mitolojik, edebi, felsefi, efsanevi sözcüklerin ve müzikal terimlerin arkasındaki gerçekleri araştırıyor ve bunu aynı karanlık ruh hali içinde olanlarla paylaşıyor.

Umarız Büyülü Sözlük okuyucuda, yerin kat kat altında Gerion’la yapılan tutku dolu bir gezi etkisi yaratır. Tüm dünyada kaosun izlerini belirginleştirir ve dingin sularda açan birer Lotus çiçeği olur düşlerde.

Kelimelerin dokusundaki dehşeti en karanlık, en kanlı tarafından keşfetmeniz dileğiyle…

Kuzgun size yol gösterecektir Doré’nin gravürlerinde…

İncelemeler

.Kitabın en uzun başlığını oluşturan bu madde, Adem’in ilk karısı olarak bilinen Lilith’i anlatmakta. Feminizmin birlikte anılacağı en son tarzlardan olan ve camiasında kadının yerinin yok denecek kadar az olduğu black metali anlatan bu kitapta yazar, Lilith’e bu kadar yer verirken, pozitif bir ayrımcılık yapmış olsa gerek.
Kitapla ilgili bir başka hoş nokta da, bütün metal türleri arasında en aykırı görülen ve aslında en çok dışlanan tarz olan black metalin barındırdığı ögelerle edebi anlamda saygıyı hak ettiğini gösteriyor olması. Yaşanan kilise kundaklamaları, camia içindeki cinayetler, intiharlar ve son zamanlarda Avrupa’da ‘black metal’in ırkçılık ile yakından ilişkili olması, müziğin var olan saygınlığını ve takip edilirliğini oldukça olumsuz etkiliyor. Böyle bir ortamda, bu müziğin gerçek dinleyicilerinin bu tarz birikim gerektiren işlere imza atıyor olmaları tarz için memnuniyet verici. Ayrıca bu kitap çıktığı yayınevinin adı ‘Marjinal’ kadar marjinal bir iş de değil, öyle algılanmaması gerekir. Binlerce yıllık kültürlerin izlerini ve etkisini taşıyan tarzın bu tarz çalışmalarla ne söylediğine kulak kabartmak, kötü bir fikir olamayacaktır