Arşiv > Basılı Yayınlar > > Korkak ve Canavar

Korkak ve Canavar

: 1. Kitap

Kategori : Yayıncı : Yayın Türü : Baskı : 3 ISBN : 9786053753025 Tarih : 15/08/2013

HAKKINDA

Kimse sadece iyi değildir. Kimse sadece kötü değildir. Bir savaşı bitirmek kahramanlıksa, buna kendinle barışarak başla! Tho-en Kurme, Atalar 7.söz

Geçtiğimiz on yılda Fantazi Edebiyatının önemli örnekleri Türkçeye çevrildi: Hem geniş bir okuyucu kitlesiyle buluştu hem de kendi “fan” çevresini oluşturdu.

Bundan sonraki soru, Türkçenin kendine has bir fantastik roman geleneği yaratıp yaratamayacağıydı. İşte Barış Müstecaplıoğlu”nun romanı Korkak ve Canavar bu soruya verilen ilk cevap: Artık Türkçe”de fantastik roman yazılabileceğini biliyoruz. Her açıdan bir “ilk” Korkak ve Canavar: Hem bir “ilk” romanı, hem de Türkiye”de Fantazi Edebiyatının “ilk” romanı. 20. yüzyıl fantastik roman geleneği ile Türkiye fantastik kültür geleneğinin bir araya gelmesinden ne denli güçlü bir anlatı çıkabileceğini gösteriyor bize.

Leofold, Guorin ve Geryan, çok yakından tandığımı zayıf ve güçlü yanlarıyla, gönülsüzce girdikleri bir ölüm-kalım mücadelesinde kendi güçlerini ve cesaretlerini keşfetmeleriyle de “ilk” olacaklar. “İlk”, ama son değil. Perg Efsaneleri yakında ikinci kitabıyla, Leofold, Guorin ve Geryan”ın yeni maceralarıyla sürecek.

İncelemeler

Yüzüklerin Efendisi'nin, Harry Potter'ın peşine takılmış giderken yeni bir fantastik roman da bizden çıktı. Hem de bu tanıtımını yazdığımız onun ikinci romanı, gerçi birbirinin devamı ama olsun. Zaten bu türün temel kurallarından biri galiba maceraların birkaç cilt devam etmesi. Müstecaplıoğlu'nun ilk romanı Korkak ve Canavar, bir Türk yazar tarafından kaleme alınan ilk fantastik roman olma özelliğini taşıyordu ve macera, yani Perg Efsaneleri, Merderan'ın Sırrı'nda da devam ediyor. Bizde geleneği olmayan bir türün ilk örnekleriyle karşılaşınca insan doğal olarak şüpheyle yaklaşıyor ona. Ne bileyim, sanki bilimkurgu filmlerimizin en kültü olan Dünyayı Kurtaran Adam gibi bir şeyle karşılaşacağını sanıyor. Merak etmeyin, Müstecaplıoğlu'nunkiler bu türün meraklılarını hayal kırıklığına uğratmayacak kalitede. Evet, bizim de artık bir fantastik roman yazarımız var. Bakalım siz nasıl bulacaksınız?.

Bataklık Ülke
3. Kitap


Barış Müstecaplıoğlu

Bataklık Ülke

Yayıncı : İthaki Yayınları Roman : Fantastik Kurgu

Korkak ve Canavar
1. Kitap


Barış Müstecaplıoğlu

Korkak ve Canavar

Yayıncı : İthaki Yayınları Roman : Fantastik Kurgu

Merderan’ın Sırrı
2. Kitap


Barış Müstecaplıoğlu

Merderan’ın Sırrı

Yayıncı : Metis Kitap Roman : Fantastik Kurgu

Tanrıların Alfabesi
4. kitap


Barış Müstecaplıoğlu

Tanrıların Alfabesi

Yayıncı : Metis Kitap Roman : Fantastik Kurgu

Baskılar

Korkak ve Canavar - 01/03/2004
1 . Baskı 01/03/2004
Korkak ve Canavar - 01/03/2005
2 . Baskı 01/03/2005

ISBN : 9753423519

Yurt Dışı Baskıları

Korkak ve Canavar - 01/01/2012
Çevirisi 01/01/2012
Korkak ve Canavar - 01/01/2010
Çevirisi 01/01/2010