MİNA

Kategori : Yayıncı : Yayın Türü : , ISBN : 6059161169 Tarih : 19/04/2016

ALINTI

Benim adım Ecel. İnsanlar kısaca bana “Ece” yani “Kadınların başı” dese de aslında bambaşka bir anlam taşıyorum. Varoluşun sınırlarını taşıyorum adımda, doğum kadar doğal bir sürecin parçası olsam da en basitinden bir son var adımın söylenişinde. Her duyulduğunda birkaç gözyaşı bırakırım gözlerde, bir acı olur saplanırım ama en çok da karadüşüngüde yüzerim nefessiz. Her çağda var olmalı Karanlık Sanatlar. Gölgeleri bilinç düzeyine çıkararak karanlık zihinlere musallat oluyorum, bu karanlık sanatlarda varım, karanlığı daha yoğunlaştırır, siyahı daha belirginleştiririm. Yoksa bunu yaratan sizlersiniz, kükürt kokusu sizin nefesinizde. Cehennemim en tatlı alevleri gözlerinizden parlıyor, zehir sizin damarlarınızda dolaşıyor, Diabolus in Musica’ları siz dolduruyorsunuz melodilerinize.

HAKKINDA

Zeynep Çolakoğlu’nun III. Kurşun Kalem Edebiyat Dergisi Öykü Ödülünü kazanan MİNA adlı öykü kitabı Nezih-Er Yayınları tarafından yayımlandı.

Mina, 9 korku öyküsünün kendi içine kapanarak ebedi dönüşü simgelediği bir kitap. Öykülerde en sık karşılaşılan duygu uçuruma bakmak, kaygılanmak. Kitap arzulardan kurtulunca insan özgürleşir mi sorusuyla başlıyor, melankolinin tedavisini arıyor, aşk ile ölüm arasındaki devinimini ay tanrıçasının varlığında ortaya koyuyor, kokulara, şaraba, şiire en çok da müziğe akan bir dizi hikayeyle varoluş hakkında sorular soruyor, akıl yürütüyor.

Beden hapishanesinde kısıtlı kalmış bir demonun çığlıklarını duyarken, müzikle esrime yaşatan bir ortaçağ resitaline tanık oluyor okuyucu. Norveçli bir ressamın kanlı öykünde düşlere dalarken de matematiksel bir müzik solosuyla melankoli tanrısıyla tanışıyor.

Mina’da Nietzsche ve Lacan’a dair derin izler ve mitolojiden gündelik hayata uzanan büyülü gerçekçilik hâkim. Karanlık sanatlardan ilham alan karakterler korku metaforunu kendilerine özgün metotlarıyla tamamlıyorlar. Okuyucuyu da içine dâhil eden, sorgulayan, bilinçdışına dokunan bu öykülerde, korku, insan doğası hakkında düşünmek için sürreal bir çerçeve sunuyor.

İncelemeler

Zeynep Çolakoğlu’nun kitabı okumak ve anlamak, bazı ezberlerin bozulmasını ve pek çeşitli zor sorulara maruz kalmayı göze alanlar için düşünsel hacmi geniş ve sıra dışı bir eser. Kitapta birbirinden bağımsız dokuz öykü var sanki bir inceleme kitabı sunmuş. Bu incelemeler edebi bir metnin psikanalitik duyarlılıkla nasıl okunabileceğini gösterirken, edebiyat ve psikanaliz ilişkisine “ aykırı” bir pencereden bakmayı öğretiyor. Fantastik diyarlar hakkında değil, tam da bildiğimiz “karanlık dünya” hakkında felsefe yapmaya çalışan, kavramdan kavrama koşan öyküler serisi