İletişim > Yazı İşleri

Yazı İşleri

FABİSAD Yazı işleri bölümüne Hoşgeldiniz.

FABİSAD Türkiyedeki Fantazya ve Bilimkurgu ile Korku türevi yapılan her türlü uğraşı kataloglamak ve dünya ile paylaşmak istemektedir.

Her geçen gün genişleyen seçeneklerle herkesin yaptıklarını arşivimize en doğru şekilde eklemeye çalışıyoruz.

Çıkardığınız dergilerden, yaptığınız podcastlere. yazdığınız kitaplardan çizdiğiniz çizgi romanlara kadar kapsayacak şekilde arşivimizde yeriniz hazır.

Eğer sizde bizle yaptıklarınızı paylaşmak isterseniz, aşağıda bulunan örnek ve koşulları okuduktan sonra bu sayfada verilen formları kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Önemli Detay

Aşağıdaki Formları “Form ismi – İçerik İsmi” başlığıyla “arsiv@fabisad.com” adresine gönderilmelidir.

Örn: ” Basım Formu – Yeni Kitabın İsmi ” veya ” Kişi Formu – Kişinin İsmi

Arşiv Formları

Haber Formu Etkinlik Formu Kişi Formu Kuruluş Formu Basılı Yayın Formu Çeviri Yayın Formu Dijital Yayın Formu Sinema Filmi &Tv Programı Formu

Arşive paylaşılan içeriklere bir örnek

Arşiv birbirine bağlı birçok öğeden oluştuğundan dolayı, düzgün işlemesi için bazı içerikleri paylaşırken, ekstra bilgilerinde verilmesi gerekmekte.

Örnek olarak yeni çıkan bir Kitabı FABİSAD arşiviyle paylaşacağınızı varsayalım. Buna bağlı olarak aşağıdaki adımları teker teker izleyelim

 • Öncelikle paylaşılan kitabın hali hazırda Arşivde olup olmadığını kontrol edelim (Menüden, Kitabın türüne göre Basılı veya Dijital Yayınlar listelerine gidip, arama kutusunu kullanalım)
 • Eğer Kitap yoksa
  • Alakalı Formu (Basım veya Dijital) indirip dolduralım.
  • Bunun dışında Eser sahibinin ve Yayınevinin arşivde olup olmadığnı gene menüden seçebileceğiniz listelerden gözden geçirelim
  • Eğer bu bilgiler yoksa, Kişi formu ve Kuruluş formlarını indirip, bilgilileri dolduralım.
 • Eğer Kitap varsa ama içeriği eksik veya yanlışsa
  • Alakalı Formu (Basım veya Dijital) indirip doğru içerikle dolduralım.
  • Bunun dışında Eser sahibinin ve Yayınevinin arşivde olup olmadığnı gene menüden seçebileceğiniz listelerden gözden geçirelim
  • Eğer bu bilgiler yoksa, Kişi formu ve Kuruluş formlarını indirip, bilgilileri dolduralım.
 • Bunların hepsini ayrı ayrı emailler ve sayfadaki “önemli detay” bölümünde belirttiğimiz gibi konu başlıklarıyla “arsiv@fabisad.com” adresine yollayalım.

Eğer uzun süreli devam eden bir eser paylaşılıyorsa:

Genelde dergi ve podcast gibi uzun süreli yayınların, birikmiş olmalarından dolayı tek tek formlara doldurulması zor gözükebilir. Fakat siz içerikleri bir seferde göndermek zorunda değilsiniz (göndersenizde bizim içeriği eklememiz bir seferde olmayacaktır). Bu yüzden belli sürelere bölüp parça parça içerikleri göndermeniz daha iyi olacaktır. Mesela 100+ program yapmış bir podcast’in hergün 10 adet formunu göndermenizle bizim işimizi de kolaylaştırırsınız.

Formların ayrı ayrı doldurulması organize edilmelerini kolaylaştırdığı gibi, bir kaza sonucu ana veri tabanı zarar görürse, içeriklerin yeniden sisteme entegre edilmeleri kolaylaştıracaktır.

 

Koşullar

 1. FABİSAD bir dergi veya haber sitesi değildir. Türkiyede ilgilendiğimiz alanlarda yapılan işleri ve bu işleri yapanları en düzgün ve anlaşılabilir şekilde kataloglamak istemektedir.
 2. FABİSAD eserlerin, etkinliklerin bilgilerini paylaşır ama kendisini paylaşmaz. Bu paylaşımlar üzerinden bir kazanç sağlamaz. Paylaşımlar üzerinde bir hak idda etmez.
 3. Paylaşılan içeriklerin öncelikli olarak sahiplerinden veya temsilcilerinden gelmesi gerekmektedir (Çok eski veya başka nedenlerden bu durum söz konusu olmazsa arşive koşullu eklenmekte ve ilerki zamanlarda içeriklerin sahipleri ve temsilcilerinin istekleri her daim öncelik taşımaktadır).
 4. Paylaşılan içerik “Fantastik Kurgu”, “Bilim Kurgu” veya “Korku” türevlerinden en az birini konu etmek zorundadır.
 5. Paylaşılan içeriğin gerçekliğini kanıtlayacak ekstra bilgiler gerekebilir (etkinlik ise fotografları, eğer eser ise ISBN kodu vs gibi).
 6. Tüm içerikler arşive eklenmeyebilir. Böyle durumlarda gerek görüldüğü zaman sizle iletişime geçilecektir.
 7. Paylaşılan içeriklerin kontrol edilmesi ve arşivdeki yerine eklenmesi için belli bir süreye ihtiyaç duyulabilir. Yoğunluğa veya başka koşullara bağlı olarak size geri dönüş yapılabilir.
 8. Tüm paylaşımlar tarihlerinde arşivlenmektedir. Eğer eski bir içeriği paylaşıyorsanız, sitenin güncel haberlerinde yerini bulmayabilirsiniz. Paylaşımın tarihinin geçtiği zamana göre arama yapmanız gerekebilir.
 9. Arşivin katalog seçenekleri her geçen gün artmaktadır. Eğer paylaşım yapmak ister fakat uygun türü veya kategoriyi bulamazsanız, bize ulaşabilirsiniz.
 10. Arşiv hem güvenlik hemde saklanabilirlik açısından sadece FABİSAD tarafından sağlanan formlara işlenen içerikleri kabul eder. Eğer formlarda verilen bilgi kutucukları yeterli değilse lütfen bizle iletişime geçin.