Etkinlikler > 2015 > Nisan > (İTEF) 2015 – FABİSAD Etkinlikleri

(İTEF) 2015 – FABİSAD Etkinlikleri

Uluslararası İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali

İTEF 2015  Şehir ve Sınırlar” temasıyla 4-10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da edebiyata dair pek çok şeyi okurlarla buluşturuyor!  İTEF – FABİSAD işbirliği çerçevesinde “Şehir Fantazyası: Şehrin Fantastik Sınırları”, “Miyazaki: Mit ve Modern Arasında”, “Gotik Edebiyat – Sınır Harbi” ve “İllüstratör: Çizgi Romanın Sınırları” konu başlıklarıyla FABİSAD olarak etkinliğe yazarlarımızla katkıda bulunuyoruz.

 Bu yılki İTEF takviminde yer alan FABİSAD etkinlikleri:

 

4 MAYIS PAZARTESİ

Panel : ŞEHİR FANTAZYASI: ŞEHRİN FANTASTİK SINIRLARI

Konuşmacılar: Doğu Yücel, Galip Dursun, Funda Özlem Şeran

Moderatör: Yankı Enki

Saat : 19:30 – 20:30

Mekan : KargArt

Antik çağda “polis” ya da şehir, anlatacak öyküleri olan insanların bir araya geldiği yerlerdir. Öyleyse şehir, orada yaşayan insanların ortak fantazyası olarak okunabilir mi? Fantastik edebiyatın alt türlerinden biri olan şehir fantazyası, diğer fantastik edebiyat türlerinden farklı olarak ne anlatıyor? “Güneş Hırsızları” kitabıyla dikkat çeken Doğu Yücel “Anadolu Korku Öyküleri” isimli öykü seçkisinde yer almış Galip Dursun, “Ecel” isimli son romanında bir şehir fantazyası örneğini okuyucusuyla paylaşan Funda Özlem Şeran bir araya geliyor.

 

4 MAYIS PAZARTESİ

Panel : MİYAZAKİ: MİT VE MODERN ARASINDA

Konuşmacı: Merve Çay

Moderatör: Fatma Cihan Akkartal

Saat : 21:00 – 22:00

Mekan : KargArt

Hayao Miyazaki, 52 yıllık üretken kariyeri boyunca Japonya’nın görsel kültürünü, çizgilerle konuşmanın yeni yöntemlerini icat ederek dönüştürdü. Usta manga ve anime sanatçısı Miyazaki’nin kısa filmleri, emekli olduğu bu yıl, İTEF kapsamında sanatçıya bir saygı duruşu olarak izleyicilerle buluşuyor. Film gösteriminin ardından, Fabisad üyesi Merve Çay  bizi Miyazaki filmlerinin izinde bir sohbete davet ediyor.

 

6 MAYIS ÇARŞAMBA

Panel : GOTİK EDEBİYAT – BİR SINIR HARBİ

Konuşmacılar : Hakan Bıçakcı – Yankı Enki

Moderatör: Fatma Cihan Akkartal

Saat : 21:00 – 22.00

Mekan : KargArt

Gotik roman, okuyucusuna sınırların belirsizleştiği bir dünya anlatır. Peki 21. yüzyıl gotiğinden bahsetmek mümkün müdür?

Şehrin tekinsizliğini  “Doğa Tarihi” adlı kitabında bir kadının gözünden anlatan yazar Hakan Bıçakcı ve gotik – fantastik edebiyat üzerine çalışmaları bulunan yazar Yankı Enki, gotik edebiyatta sınırların ufkunu konuşmak için bir araya geliyor.

 

7 MAYIS PERŞEMBE

Panel : İLLÜSTRASYON: ÇİZGİ ROMANIN SINIRLARI

Konuşmacılar : Devrim Kunter – Kenan Yarar – Suat Gönülay – Mehmet Emin Adanalı

Saat : 21:00 – 22.30

Mekan : KargArt

Anlatım biçimi sınırlı gözüken çizgi romanın sınırları nedir? “Çizgi roman ve sınırlar” adlı bu çizgili söyleşide çizgi romanın tarihinden, Dünya’daki ve Türkiye’deki konumundan, globalleşen dünyada çizgi romanın yerinden bahsedilecek. Etkinliğe mizah dergilerinde çizgi roman yapan isimlerden Suat Gönülay ve Kenan Yarar, son yıllardaki en göze çarpan çizgi roman kahramanını yaratan Devrim Kunter ve Boğaziçi Üniversitesi’nde çizgi roman teorisi üzerine ders veren Mehmet Emin Adanalı konuşmacı olarak katılacaklar.

 

Etkinlik Mekanı Ulaşım : http://www.kargart.org/tr/iletisim

www.itef.com.tr – www.fabisad.com

(İTEF) 2015 – FABİSAD Etkinlikleri