Arşiv > Kişi Liste > Bülent Somay

Bülent Somay

Çevirmen

1956’da İstanbul’da doğdu.

Boğaziçi Üniversitesinden İngiliz Edebiyatı dalında lisansüstü eğitimi aldı. Montréal McGill Üniversitesinde bilimkurgu alanında doktora çalışması yaptı, ancak doktora derecesini almadan İstanbul’a döndü.

Akıntıya Karşı, Zemin, Birikim, Demokrat ve Defter dergilerinde deneme ve makaleleri yayımlandı. Önce Mozaik Müzik Topluluğunun bir üyesi olarak, daha sonra ise bağımsız olarak müzik çalışmalarını sürdürdü.

Metis Yayınları’nda fantazi ve bilimkurgu dizilerinin editörlüğünü yaptı.

Siyasi makalelerini Geriye Kalan Devrimdir adlı kitabında, sevdiği şarkıların sözlerinden hareketle yazdığı denemelerini Şarkı Okuma Kitabı’nda topladı.

Tarihin Bilinçdışı, Bir Şeyler Eksik, Çokbilmiş Özne diğer kitaplarıdır. Ütopya, Distopya ve Bilimkurgu hakkındaki yazılarını derlediği The View from the Masthead: Journey through Dystopia towards an Open-Ended Utopia kitabı 2010’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlandı.

Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Bülent Somay aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans Programı Direktörüdür.

Ayrıca Devrimci Sosyalist İşçi Partisi mensubudur.

Katkıda Bulunduğu Eserler

Yüzük Kardeşliği
I


5 Kişi

Yüzük Kardeşliği

Yayıncı : Metis Kitap Roman : Fantastik Kurgu

İki Kule
II


4 Kişi

İki Kule

Yayıncı : Metis Kitap Roman : Fantastik Kurgu

Kralın Dönüşü
III


4 Kişi

Kralın Dönüşü

Yayıncı : Metis Kitap Roman : Fantastik Kurgu