Hakkında > Üyeler > Çiler İlhan

Çiler İlhan

Yazar

1972 doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyasi Bilimler ve İsviçre, Glion Hotel School mezunu. Otelcilik, yazarlık (Boğaziçi, TimeOut İstanbul) ve editörlük (Chat, Travel+Leisure) alanlarında iş tecrübesine sahip Çiler İlhan, Çırağan Palace Kempinski İstanbul’un halkla ilişkiler müdürü olarak çalışıyor.

1993 Yaşar Nabi Gençlik Ödülleri ‘Dikkate Değer Öykü Ödülü‘ sahibi yazarın üniversite sonrasında yazdığı öyküler çeşitli edebiyat dergilerinde; düzyazıları, kitap tanıtım yazıları, gezi yazıları, çevirileri Kitap-lık, Radikal Kitap, Radikal Cumartesi, TimeOut İstanbul gibi dergilerde/eklerde yayımlandı.

1002. Gece Masalları (Metis Yayınları, 2005) isimli öykü seçkisine ‘Vulgata‘ ile katıldı. Rüya Tacirleri Odası(Artemis Yayınları, Nisan 2006) yazarın, birbirine göndermeler yapan, büyülü gerçekçilik izleri taşıyan öykülerden oluşan ilk kitabı. TimeOut İstanbul Hikâyeleri’nde (Mayıs 2007) ‘Zobar ile Başa‘ ile; Bozcaada Öyküleri’nde (Yitik Ülke Yayınları, Eylül 2009) ise ‘Bozkırkurdu’nun Mozart’ıyla Buluşması‘ isimli öyküsüyle yer aldı. İTEF İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin ‘Şehir ve İnsan’ tema ve isimli 2010 Festival Kitabı’na (Kalem Ajans, Kasım 2010) ‘Büyük Kent Avcısı‘; aynı festivalin ‘Şehir ve Yemek’ tema ve isimli 2011 Festival Kitabı’na ise ‘Yer Fıstıklı Gök Keki’ (Kalem Ajans, Ekim 2011) denemeleriyle katıldı. Irak işgalinden Batmanlı kadınlara, deney köpeklerinden Sulukule’ye birbirine bağlanan öyküleriyle roman tadını veren ikinci öykü kitabı ‘Sürgün (Everest Yayınları, Mart 2010), Avrupa Komisyonu, Avrupa Kitapçılar Federasyonu, Avrupa Yazarlar Konseyi ve Avrupa Yayıncılar Federasyonu tarafından organize edilen, Avrupa Kültür Programı’na üye ülkelerin en iyi ‘yeni’ ya da ‘yükselen’ yazarlarını ödüllendiren 2011 Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü‘nü (www.euprizeliterature.eu) aldı. Çiler İlhan Türkiye PEN üyesidir.

Sahip Olduğu Basılı Yayınlar

1002. Gece Masalları


18 Kişi

1002. Gece Masalları

Yayıncı : Metis Kitap Öykü Antolojisi : Fantastik Kurgu