Arşiv > Basılı Yayınlar > > BENİM GÜZEL ÖLÜLERİM

BENİM GÜZEL ÖLÜLERİM

Kategori : Yayıncı : Yayın Türü : ISBN : 9786053756743 Tarih : 24/05/2017

HAKKINDA

Kapak resmini Mehmet Güreli’nin çizdiği, fantastik kurgusuyla dikkat çeken “Benim Güzel Ölülerim”, Anadolu’nun geçmişinden ve bugününden beslenen savaş karşıtı bir roman

İlk romanı Âşık Kadınlar Denizhanesi ile olumlu eleştiriler alan Özlem Ertan, İthaki Yayınları’ndan çıkan ikinci romanı Benim Güzel Ölülerim‘de okurları yaşadığımız toprakların geçmişinden ve bugününden beslenen fantastik bir dünyaya götürüyor. Anadolu Ermenilerinin 1915’te yaşadığı derin acının, 1990’lı yıllarda Türkiye’nin doğusunda meydana gelen olayların, Uludere katliamının ve daha nicelerinin izlerini, bu trajedilerin kurbanı olmuş insanların hafızası ve hesaplaşmaları üzerinden aktarıyor.

“Savaş karşıtı bir roman” olarak tanımlanabilecek Benim Güzel Ölülerim, adalet, barışmak, affetmek ve yüzleşmek temalarının çizdiği yolda ilerliyor.

Masalsı dili ve kurgusuyla dikkat çeken ve iki farklı âlemde geçen roman, günümüzün patlamalar, silahlı saldırılar, çatışmalar ve korku ile şekillenen iklimini de yansıtıyor. Okurları, basın ve düşünce özgürlüğünün olmadığı, can güvenliğinin bulunmadığı, barış umutlarının tükendiği bir dünyada var olmanın anlamı üzerinde düşünmeye sevk ediyor.

Kapak resmini Mehmet Güreli’nin çizdiği Benim Güzel Ölülerim‘in konusu özetle şöyle: Sîdar, kendini sisle, dumanla kaplı bir yerde bulur ve oraya nasıl geldiğini hatırlamaz. Yorgunluktan gözleri kapanan Sîdar, kendine geldiğinde güzel bir dünyadadır. Burası Sîdar’ın yaşadığı, dağlarla çevrili, sarı ve verimsiz topraklardan farklı olarak ağaçlarla kaplı, nehirlerin şarkılar söylerek aktığı bir âlemdir. Burada, yıllar evvel ölen kaybettiği ağabeyi Azad’la karşılaşan Sîdar, hayatının sona erdiği gerçeğiyle yüz yüze gelir. Ancak Sîdar’ı asıl şaşırtan, hem onun hem de tüm tanıdıklarının aslında roman kahramanı olduğunu öğrenmektir. Birilerinin, yarattığı karakterlerin yaşadığından haberdar olmayan ve onlara kötü kaderler yazan kişiyi uyarması gerekmedir. Bu görevi üstlenen Sîdar, bilge bir adam olan Rahip Garabed’in yardımıyla yazarına ulaşmanın yolunu bulur.

Peki, şiddetin hüküm sürdüğü bir dünyada yaşayan yazar, karakterine inanacak ve onun geride kalan yakınları için iyi bir gelecek yazacak mıdır?