Arşiv > Çeviriler > > Prozac Artık Yetmediğinde
Prozac Artık Yetmediğinde
Özgün Adı :
When Prozac No Longer Helps
Yazarı :
Niklas Kvarforth

Prozac Artık Yetmediğinde

Kategori : Yayıncı : ISBN : 9786055334307 Tarih : 01/04/2014

HAKKINDA

Niklas Kvarforth, Shining adı altında 2012’de çıkardığı Redefining Darkness (Karanlığı Yeniden Tanımlama) adlı son albümüyle birlikte toplam sekiz stüdyo albümüne imza atmış, suicidal black metal (intihara eğilimli black metal) türünün yaratıcısı olarak bilinmektedir. Şarkı sözlerinde ölüme İsveççe yağdırılan övgüler ve doğaçlama gelişen dehşet dolu, kanlı sahne şovlarıyla bu karanlık aşırı türü yeniden şekillendirmiştir. Heavy metal’in en asi ve karanlık bir alt kültürü olarak din karşıtlığı, demonoloji ve korku edebiyatından beslenen black metal, Niklas’ın karanlık dokunuşuyla yeni bir boyut kazanmış, ıstırabı, öfkeyi insanoğluna doğrultan bir silah haline gelmiştir.

İskandinav edebiyatından August Strindberg, Pär Lagerkvist, Stig Dagerman gibi yazarlardan etkilenimlerini black metalle kesiştiren Niklas Kvarfoth, bizzat Lucifer’ın şairaneliğini dünyevi boyuta taşıyan, intihar üzerine felsefe yapan kara bir sanatçı olarak yeraltından huzursuz sesler çıkarmaya devam etmektedir.

Ön söz

Hayat projeleri insafsızca tıkanmış insanların kasvet verici gerçeği görmeleri, böylece geleceğin onlar için ne getireceğine tanık olmaları, umudun yıkılışını tam anlamıyla yaşamak demektir. İşte tüm gerçekliği olanca çıplaklığıyla veren Niklas’in yıkım dolu şiirleri Altay Öktem’in kelimeleriyle insanı enkaza çevirebilecek bir hal aldı kitapta. Ama aslında estetik faaliyetlerimiz, bedensel ihtiyaçlarımızı karşılamanın yüce, dolaylı bir yolu, üstelik içimizde taşıdığımız tüm bu karanlığın ve acının şiir hali ise, zaten bu durum, aynı zamanda fiziksel saldırganlığımızın yüce bir kanala yönlendirilmesine neden olmaz mı?

Gözlerinizin içine bakıyorum, hepsi alev alev! İçinizdeki vahşi hayvanlarıdışarı salmak ve tüm bu histeride taşkınlıklarınızla bir tehlike olduğunuzuispat ederek, farklı hissederek rahatlamak istiyorsunuz. Bu yüzden, Prozac Artık Yetmediğinde adeta rehberiniz olacak…

Arka Kapak

Bırak özgür kalsın içindeki kurt

ölmeye doğan

yaşamla lanetlenen

bırak filizlensin içinde

“kendi imha etme”

Niklas Kvarforth