GİO 2013

2013 GİO ÖDÜLLERİ

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği FABİSAD’ın düzenlediği GİO Ödülleri’nin ilki, 27 Nisan Cumartesi günü İtalyan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

 

Dernek başkanı Yiğit Değer Bengi’nin konuşmasıyla başlayan ödül töreni, Bülent Somay’ın “Bilimkurgu ve Fantazya” temalı sohbetiyle devam etti.

 

Yazar Gülşah Elikbank ve yazar Hamit Çağlar Özdağ’ın sunuculuğunu yaptığı törende Şairin Romanı’yla Murathan Mungan en iyi roman ödülünü kazandı. Ödülü Murathan Mungan’a Sevin Okyay verdi.

 

Murathan Mungan ödülü kabul ederken daha önceki kitaplarında fantazya ve bilimkurgunun koridorlarında gezdiğini söyledi ve konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

 

“Sözlerimi kendime ait bir ejderha alıntısıyla bitirmek istiyorum. Hayal gücü olanlara, ejderhalara inananlara ve belki de bütün ötekilere seslenen, Eteğimdeki Taşlar’daki ‘Ejderhanın’ başlıklı şiirimde diyorum ki; ‘Ejderhanın üflediği kendi soluğu / Biz onu alev, ateş sanırız’ ”

Gülbike Berkkam’ın Balanka Olmak isimli öyküsü, En İyi Öykü dalında birincilik ödülüne layık görülürken Mehmet Berk Yaltırık, Sevgi Saygı, Hakan Balcı ve Gürkan Uluçhan dereceye giren diğer isimler oldu. Gülbike Berkkam’ın ödülünü yazar Barış Müstecaplıoğlu verdi.

 

Gio Ödülleri’nin İllüstrasyon dalında birincilik ödülü Mehmet Özen’in oldu. Dereceye giren diğer isimler ise Selçuk Koçman, Melih Yılmaz, Ömer Tunç ve Ahmet Oğuz Demir’di. İllüstrasyon kategorisinde çizimlerin Türkiye’den çıkmış eserlerden esinlenmesi şart koşulmuştu. “Karabasan”dan esinlenen Mehmet Özen’in ödülünü “Karabasan”ın çizeri Yıldıray Çınar verdi.

 

Bu ödülde dereceye giren öyküler 2014 yılında, Kutlukhan Kutlu ve Barış Müstecaplıoğlu’nun editörlüğünde, “Gio Ödülleri 2013 Seçilmiş Öyküler” adıyla İthaki Yayınları tarafından yayınlanmıştır.