GİO 2016

2016 GİO ÖDÜLLERİ

2016 GİO Ödülleri, Pera Müzesi’nin desteği ile, Riot Games sponsorluğunda düzenlendi. Ödüllere Babil.com öykü ve illüstrasyon kategorisinde destek verdi.

 

Pera Müzesi’nde gerçekleşen gecenin sunucusu yazar Hamit Çağlar Özdağ idi. Tören FABİSAD Başkanı Özgün Muti’nin açılış konuşmasıyla başladı ve Giovanni  Scognamillo’nun anılması ile devam etti. Anma sırasında, Dernek kurucu üyesi Yiğit Değer Bengi, dernek üyeleri Fatih Danacı ve Galip Dursun ile Scognamillo’nun çalışma arkadaşı Yasemin Yazıcı ve Scognamillo’nun yakınlarından asistanı Nalan Söylemez ile torunu Dimitri Dermencioğlu konuşmaları ile katkıda bulundular. Scognamillo’nun kızı Alessandra Scognamillo da törene katıldı.

 

Tören FABİSAD Başkanı Özgün Muti’nin açılış konuşmasıyla başladı ve Bu yıl kaybettiğimiz yazar, araştırmacı, sinema tarihçisi ve aynı zamanda ödüllerin de adını oluşturan Giovanni Scognamillo’yu anma konuşmaları ile devam etti.

 

Anma sırasında, dernek üyelerinden Yiğit Değer Bengi, Fatih Danacı ve Galip Dursun ile Scognamillo’nun çalışma arkadaşı Yasemin Yazıcı ve Scognamillo’nun yakınlarından asistanı Nalan Söylemez ile torunu Dimitri Dermencioğlu konuşmaları ile katkıda bulundular.

 

Yapılan konuşmaların aradından ödüller dağıtıldı. “Yılın en iyi illüstrasyonu” ödülü Yusuf Güçlü’nün olurken, “Yılın en iyi yayımlanmamış öyküsü” ödülünü, “Eserekli” isimli öyküsüyle Abbas Bozkurt kazandı. Bu yılın “En İyi Öykü Kitabı Ödülü”nü ise İt Gözü adlı eseriyle Deniz Tarsus aldı.

 

İlk olarak 2014 yılında Nazlı Eray’a, 2015’te Bülent Somay’a verilen “Mavi Anka” onur ödülü bu sene, fantastik ve bilimkurgu edebiyatın ülkemizde yayılmasına öncülük etmiş, yazar, çevirmen ve radyo programcısı olarak bu türlerin gelişimine destek vermiş Sevin Okyay’a, dernek kurucu üyesi yazar Yiğit Değer Bengi tarafından verildi. Mavi Anka heykelciğinin tasarımı geçen sene de olduğu gibi oyuncu ve heykeltıraş Biğkem Karavus‘a aitti.

 

Bu yıl ilk defa olmak üzere, fantazya, bilimkurgu ve korku kültürüne katkı sağlayan çeşitli kurum ve kuruluşları ödüllendirmek için Başarı Ödülü kategorisi de vardı.

 

Bu ilk ödül, Gerisi Hikaye ekibinin (Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy ve Galip Dursun) oldu.

 

Törende ayrıca, Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’ne bilimkurgu türüne yaptıkları katkılardan dolayı Teşekkür Plaketi verildi.