Haberler > 2013 > Mayıs > 1. GİO Ödülleri Sahiplerini Buldu

1. GİO Ödülleri Sahiplerini Buldu

Derneğimiz tarafından düzenlenen GİO ÖDÜLLERİ TÖRENİ 27 Nisan Cumartesi günü İtalyan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

İsmini 50 yılın üzerindeki gazetecilik, sinema yazarlığı ve araştırmacı yazarlık hayatında eserlerinin büyük bir bölümünü ülkemizde fantastik edebiyat, korku ve bilimkurgu gibi türlerin gelişimine adamış Giovanni Scognamillo’dan alan GİO Ödülleri sahiplerini buldu.

İlk Gio Ödülleri Töreni’ne katılım yoğundu. Giovanni Scognamillo’nun da geldiği törene edebiyat ve sanat dünyasından birçok önemli isim katıldı.

1. GİO Ödülleri Sahiplerini Buldu

En İyi Roman: “Şairin Romanı”

Yazar Gülşah Elikbank ve yazar Hamit Çağlar Özdağ’ın sunuculuğunu yaptığı törende “Şairin Romanı”yla Murathan Mungan en iyi roman ödülünü kazandı. Mungan’a ödülü takdim eden isimse Sevin Okyay oldu.

Mungan ödülü kabul ederken daha önceki kitaplarında fantazya ve bilimkurgunun koridorlarında gezdiğini söyledi ve konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“Sözlerimi kendime ait bir ejderha alıntısıyla bitirmek istiyorum. Hayal gücü olanlara, ejderhalara inananlara ve belki de bütün ötekilere seslenen, Eteğimdeki Taşlar’daki ‘Ejderhanın’ başlıklı şiirimde diyorum ki; ‘Ejderhanın üflediği kendi soluğu / Biz onu alev, ateş sanırız’ ”

En İyi Öykü: “Balanka Olmak”

Gülbike Berkkam‘ın “Balanka Olmak” isimli öyküsü, En İyi Öykü dalında birincilik ödülüne layık görülürken  “Kumarcı Bahattin” adlı öyküsü ile Mehmet Berk Yaltırık, “Bebek” adlı öyküsü ile Sevgi Saygı, “Rüya Evreninin Tanrısı” adlı öyküsü ile Hakan Balcı ve “Morgue Sokağı’ndaki Morgda Yaşananlar” adlı öyküsü ile Gürkan Uluçhan dereceye giren diğer isimler oldu. Gülbike Berkkam’ın ödülünü yazar Barış Müstecaplıoğlu verdi.

En İyi İllüstrasyon: “Karabasan / Mehmet Özen”

Gio Ödülleri’nin İllüstrasyon dalında birincilik ödülü “Karabasan” temalı çizimiyle Mehmet Özen’in oldu. Dereceye giren diğer isimler ise “Olağan Mucizeler” temalı çizimiyle Selçuk Koçman, Destanlaşan Kadın Kahraman “Huban Arığ” temalı çizimiyle Melih Yılmaz, “Puslu Kıtalar Atlası” temalı çizimiyle Ömer Tunç ve “Tarkan” temalı çizimiyle Ahmet Oğuz Demir’di. İllüstrasyon kategorisinde çizimlerin Türkiye’den çıkmış eserlerden esinlenmesi şart koşulmuştu.

Karabasan”dan esinlenen Mehmet Özen’in ödülünü “Karabasan”ın çizeri Yıldıray Çınar verdi.

TAV'dan Hayal Gücüne Katkı

2013’te roman, yayınlanmamış öykü ve illüstrasyon dallarında verilen GİO Ödülleri, TAV Havalimanları Holding ana sponsorluğunda düzenlendi. GİO Ödüllerine; Boğaziçi Mezunlar Derneği gümüş sponsor, Cohn&Wolfe basın sponsoru ve İtalyan Kültür Merkezi mekan işbirlikçisi olarak destek verdi.

Roman dalında 2011-2012 yıllarında yayınlanmış eserler değerlendirmeye alındı. Yayınlanmamış öykü dalında ise 200’ü aşkın başvuru oldu.

Jürideki isimler ise şöyleydi:

Roman Jürisi: Asuman Kafaoğlu Büke, Bülent Somay, Doğan Hızlan, Ömer Türkeş, Sevin Okyay

Öykü Jürisi: Altay Öktem, Barış Müstecaplıoğlu, Doğu Yücel, Kutlukhan Kutlu, Sadık Yemni

İllüstrasyon Jürisi: Ergün Gündüz, Ertaç Altınöz, Kerem Beyit, Melike Acar, Yıldıray Çınar