GİO 2015

2015 GİO ÖDÜLLERİ

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından düzenlenen 2015 GİO Ödülleri, sahiplerini buldu!

 

Derneğimiz tarafından üçüncü kez düzenlenen GİO Ödülleri, ismini yazar, araştırmacı, sinema tarihçisi Giovanni Scognamillo’dan alıyor.

 

2015 GİO ÖdülleriRiot Games ana sponsorluğunda düzenlendi.

Ödüllere Babil.com öykü kategorisinde, Pera Müzesi ise mekan işbirlikçisi olarak destek verdi.

 

Pera Müzesi’nde gerçekleşen gecenin sunucuları yazar Hamit Çağlar Özdağ ve oyuncu Biğkem Karavus‘tu. Tören Giovanni Scognamillo’nun video mesajıyla başladı ve FABİSAD Başkanı Altay Öktem’in açılış konuşmasıyla devam etti.

 

İlk olarak geçen sene verilen “Mavi Anka” onur ödülü, fantastik ve bilimkurgu edebiyatın ülkemizde yayılmasına öncülük etmiş, editör, yayımcı ve akademisyen olarak bu türlerin gelişimine destek vermiş Bülent Somay’a verildi. Mavi Anka heykelciği tam anlamıyla geceye damgasını vurdu. Bu özel tasarım aynı zamanda törenin sunucularından biri olan, oyuncu ve heykeltıraş Biğkem Karavus’un imzasını taşıyordu.

 

“Yılın en iyi öyküsü” ödülünü, “Bunun Adına Kürek Derler” isimli öyküsüyle Ömür İklim Demir kazandı. Fırat Demir ikinci, Zeynep Özdal üçüncü olurken İlkay Atay ve Burak Malkoç dereceye giren diğer isimler oldular. Öykücüler ödüllerini Gio roman kategorisindeki adaylardan biri olan yazar Aslı Tohumcu’dan aldılar. Gio Öykü Yarışması’na bu sene 188 öykü katıldı ve öyküler, Doğu Yücel, Hamit Çağlar Özdağ, Göktuğ Canbaba, Erbuğ Kaya ve Gülşah Elikbank’tan oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi.

 

“Yılın en iyi illüstrasyonu” ödülü ise Lord of the Rings temalı çizimiyle Ömer Tunç’un oldu. İllüstrasyon kategorisinde ikinci Yekta Ömer Akyol, üçüncü Yusuf Güçlü oldu. Murat Kara ve Berat Pekmezci ise başarı ödülüne layık görüldüler. İllüstratörler ödüllerini Marvel çizeri Melike Acar’dan aldılar.

 

Gio Ödül Töreni’nde bu sene ilk defa bir müzik gösterisi sahneye kondu. Direc- t grubuyla tanınan Bilge Kösebalaban tek kişilik performansında Direc- t şarkısı ‘Ama Sen Varsın’ı ve Michael Jackson’dan ‘Thriller’ı söyledi.

 

Bu yıl ilk defa verilen “Çizgi Roman” ödülü “Seyfettin Efendi – Hayırsız Ada” ile Devrim Kunter’in oldu. Ödülü DC Comics çizeri Yıldıray Çınar verdi. Jüri aynı zamanda yayımlanan kolektif eserlerden birine jüri özel ödülü vermeyi kararlaştırdı ve “Dumankara” bu ödülü kazanan çizgi roman oldu, eserin çizerlerinden biri olan Berat Pekmezci ödülü usta çizer Kenan Yarar‘dan aldı.

 

Son olarak “En iyi roman” ödülü verildi. Bu kategoride, 2013-2014 yıllarından yayımlanmış 88 roman önce FABİSAD üyelerinin elemesinden geçti. Finale kalan beş roman Burcu Aktaş, Levent Cantek, Mehmet Açar, Sevin Okyay ve Yankı Enki‘den oluşan ana jürinin değerlendirmesine sunuldu. Bu romanlar Aslı Tohumcu – “Ölü Reşat”Barış Müstecaplıoğlu – “Keşifler Zamanı” & “Özgürlük Uğruna” (Şamanlar Diyarı)Murat Başekim – “İskit, Levent Şenyürek – “İsa’yı Beklemek ve Sezgin Kaymaz – “Deccal’in Hatırı idi. Ödülü kazanan “İskit“le Murat Başekim oldu.

 

Ankaralı yazar “20 yıl önce kitaplarını okuyarak hayallere kapılan biri olarak Giovanni Scognamillo anısına bir ödül almak büyük bir onur,” diye konuştu ve “İskit”in günümüzün en büyük problemi olan “empati yoksunluğuna” değindiğini anlattı.

 

Gio Ödülleri, 2016’da da hayal gücünü ödüllendirmeye devam edecek. Çünkü hayal kurmak özgürleştirir…Geceyle ilgili Facebook sayfamızda bulunan fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.