GİO ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!
Haberler > 2016 > Kasım > GİO ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!

GİO ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU!

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından düzenlenen 2016 GİO Ödülleri, sahiplerini buldu!

FABİSAD tarafından dördüncü kez düzenlenen GİO Ödülleri, ismini 8 Ekim 2016’da kaybettiğimiz yazar, araştırmacı, sinema tarihçisi Giovanni Scognamillo’dan alıyor.

2016 GİO Ödülleri, Pera Müzesi’nin desteği ile, Riot Games sponsorluğunda düzenlendi. Ödüllere Babil.com öykü ve illüstrasyon kategorisinde destek verdi.

Pera Müzesi’nde gerçekleşen gecenin sunucusu yazar Hamit Çağlar Özdağ idi. Tören FABİSAD Başkanı Özgün Muti’nin açılış konuşmasıyla başladı ve Giovanni  Scognamillo’nun anılması ile devam etti. Anma sırasında, Dernek kurucu üyesi Yiğit Değer Bengi, dernek üyeleri Fatih Danacı ve Galip Dursun ile Scognamillo’nun çalışma arkadaşı Yasemin Yazıcı ve Scognamillo’nun yakınlarından asistanı Nalan Söylemez ile torunu Dimitri Dermencioğlu konuşmaları ile katkıda bulundular. Scognamillo’nun kızı Alessandra Scognamillo da törene katıldı.

İlk olarak 2014 yılında Nazlı Eray’a, 2015’te Bülent Somay’a verilen “Mavi Anka” onur ödülü bu sene, fantastik ve bilimkurgu edebiyatın ülkemizde yayılmasına öncülük etmiş, yazar, çevirmen ve radyo programcısı olarak bu türlerin gelişimine destek vermiş Sevin Okyay’a, dernek kurucu üyesi yazar Yiğit Değer Bengi tarafından verildi. Mavi Anka heykelciğinin tasarımı geçen sene de olduğu gibi oyuncu ve heykeltıraş Biğkem Karavus’un imzasını taşıyordu.

“Yılın en iyi yayımlanmamış öyküsü” ödülünü, “Eserekli” isimli öyküsüyle Abbas Bozkurt kazandı. Mehmet Akif Duman, Bülent Çallı, Ecehan Biçen, Yurdagül Şahin dereceye giren ve başarı ödülüne değer bulunan diğer isimler oldular. GİO Öykü Yarışması’nın 4.’süne bu yıl 119 öykü başvuru yaptı. Öyküler, Aşkın Güngör, Erbuğ Kaya, Galip Dursun, Özgün Muti ve Yankı Enki’den oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

“Yılın en iyi illüstrasyonu” ödülü ise Yusuf Güçlü’nün oldu. İllüstrasyon kategorisinde Mehmet Celaleddin Yılmaztürk, Ömer Tunç, Anıl Duyal Baydır, Çağlayan Kaya Göksoy ise başarı ödülüne layık görüldüler. Yusuf Güçlü ödülünü heykeltıraş Biğkem Karavus‘tan aldı. Bu yıl 36 çizer, toplamda 47 illüstrasyonla başvurdu ve illüstrasyonlar Melike Acar, Yıldıray Çınar, Eren ArıkGülbike Berkkam ve Hakan Tacal’dan oluşan jürinin oylarıyla değerlendirildi.

“En iyi öykü kitabı” ödülü kategorisinde, 2015-2016 yıllarında yayımlanmış öykü kitapları Burcu Aktaş, Barış Emre Alkım, Ceyhan Usanmaz, Gülenay Börekçi ve Kadir Yiğit Us’tan oluşan ana jürinin değerlendirmesine sunuldu. Ödülü kazanan ise “İt Gözü” isimli öykü kitabı ile Deniz Tarsus oldu.

Bu yıl ilk defa olmak üzere, fantazya, bilimkurgu ve korku kültürüne katkı sağlayan çeşitli kurum ve kuruluşları ödüllendirmek için Başarı Ödülü kategorisi de vardı.

Bu ilk ödül, Gerisi Hikaye ekibinin (Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy ve Galip Dursun) oldu.

Törende ayrıca, Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’ne bilimkurgu türüne yaptıkları katkılardan dolayı Teşekkür Plaketi verildi.

Gio Ödülleri, hayal gücünü ödüllendirmeye devam edecek. Çünkü hayal kurmak özgürleştirir…

Ödüllerin detaylı listesi ve jüri bilgileri aşağıda:

ÖDÜLLER

MAVİ ANKA ÖDÜLÜ

Sevin Okyay

EN İYİ ÖYKÜ

Abbas Bozkurt – “Eserekli”

Başarı Ödülü sahipleri:

Bülent Çallı,

Ecehan Biçen,

Mehmet Akif Duman,

Yurdagül Şahin.

Bu kategorinin jürisi: Aşkın Güngör, Erbuğ Kaya, Galip Dursun, Özgün Muti ve Yankı Enki.

EN İYİ İLLÜSTRASYON

Yusuf Güçlü

Başarı Ödülü sahipleri:

Mehmet Celaleddin Yılmaztürk,

Ömer Tunç,

Anıl Duyal Baydır,

Çağlayan Kaya Göksoy.

Bu kategorinin jürisi: Melike Acar, Yıldıray Çınar, Eren Arık,  Gülbike Berkkam ve Hakan Tacal.

 BAŞARI ÖDÜLÜ

GERİSİ HİKAYE

EN İYİ ÖYKÜ KİTABI

“İt Gözü” – Deniz Tarsus  (Can Yayınları)

Bu kategorinin jürisi:Burcu Aktaş, Barış Emre Alkım, Ceyhan Usanmaz, Gülenay Börekçi ve Kadir Yiğit Us.

2016 Ödülleri Canlı Kaydı