Arşiv > Basılı Yayınlar > Seriler > > Perg Efsaneleri

Perg Efsaneleri

Kategori : Yayın Türü : Tarih : 07/02/2014

HAKKINDA

Perg Efsaneleri, bir Türk yazarın kaleme aldığı ilk fantastik kurgu serisidir. Barış Müstecaplıoğlu, yarattığı ırkların özellikleri, kültürleri ve yaşam tarzlarını kurgularken pek çok farklı dünya kültürünü birlikte kullanmış, lordlarla hanları, ermişlerle büyücüleri, emirlerle federasyon başkanlarını aynı fantastik ortamda buluşturmuştur. Mimariden kıyafetlere, Perg’in birçok detayında bu zenginliği görmek mümkündür. Her kitapta yenileri ortaya çıkan özgün büyüler ve büyülü aletler, onlarca hayvan ve bitki örtüsü diyarın renkliliğini artırmaktadır.

Büyük ölçüde adalardan oluşan diyarda deniz ticareti ve madencilik ekonominin belkemiğini oluşturur. Korsanlar, etobur deniz hayvanları ve fırtınalar, hemen her dönemde denizcilere korkulu anlar yaşatmıştır. Perg’in çeşitli ülkelerinde değişik büyüklük ve hızda gemiler üretilmekte, kimi zaman sertleşebilen bir rekabet süregelmektedir. Korsan ve haydutların baskın olduğu ülkeler gibi tüccarların yoğun olduğu ülkeler de vardır.

Dört kitaptan oluşan Perg Efsaneleri serisinde iyi ya da kötü olma bakımından farklı ırklar ve inançlar arasında üstünlük olmadığı işlenir. Ortada bir savaş olmasının, iki taraftan birinin tamamen suçlu olmasını gerektirmediği, her iki tarafta da iyi ve kötü kişilerin bulunabileceği olaylarla desteklenir. Farklı olana önyargılı davranmamak gerektiği, kitapların en belirgin temasıdır. Tepedekilerin kararlarının sıradan insanların hayatlarını nasıl etkilediği öyküye güçlü bir arka fon oluşturur. Perg Efsanelerinin ana karakterleri, şeytani bir yaratık tarafından canavara dönüştürülmüş, eskiden çok yakışıklı bir savaşçı olan Leofold ile korkaklığı yüzünden köyünde dışlanmış, kendi kendisinden nefret eden Guorin’dir. Bu iki aykırı kahramana yolculukları sırasında diyarda aşağı görülen bir ırktan olan Nume ve geçmişi gizemlerle dolu büyücü Geryan katılır. Perg ile tanrıların katı Öte Diyarlar arasında gidip gelen kahramanlarımız, sayısız tehlikeler atlatarak korkunç bir sondan kurtardıkları Perg’de, kendileri hakkındaki önyargılardan dolayı birer suçlu gibi kaçıp saklanmak zorunda kalacaklardır. Kahramanlarımız bir yandan doğruları yapmaya çalışırken bir yandan da kendi içlerinde ve aralarında oluşan duygusal fırtınalarla mücadele ederler.

Türkiye’de türün takipçilerinden coşkulu yorumlar alan Perg Efsaneleri, 2009 yılı içerisinde Bulgaristan’da da yayınlanacak.

Serinin Diğer Parçaları

Bataklık Ülke
3. Kitap


Barış Müstecaplıoğlu

Bataklık Ülke

Yayıncı : İthaki Yayınları Roman : Fantastik Kurgu

Korkak ve Canavar
1. Kitap


Barış Müstecaplıoğlu

Korkak ve Canavar

Yayıncı : İthaki Yayınları Roman : Fantastik Kurgu

Merderan’ın Sırrı
2. Kitap


Barış Müstecaplıoğlu

Merderan’ın Sırrı

Yayıncı : Metis Kitap Roman : Fantastik Kurgu

Tanrıların Alfabesi
4. kitap


Barış Müstecaplıoğlu

Tanrıların Alfabesi

Yayıncı : Metis Kitap Roman : Fantastik Kurgu