FABİSAD Kuruldu

FABİSAD Kuruldu

Fantastik, bilimkurgu ve korku türleri ülkemizde uzun bir süre yalnızca belli bir kesimin ilgisini çeken alt türler olarak görüldü. Ancak bu türlere ait eserleri ısrarla yayımlayan yayınevlerinin, bu türler hakkında dergiler, fanzinler, kitaplar ve ulusal medyada yazılar üreten bir avuç insanın çabaları hiç tükenmedi. Bu çabalar meyvelerini 90’ların ardından gözle görülür bir şekilde vermeye başladı. Yerli fantastik kültürü, ses getiren kitaplar, filmler ve çizgi romanlar üreterek her kesimden sanatseverin ilgisini uyandırdı ve uyandırmaya devam ediyor.

Ülkemizde bugüne kadar fantastik, bilimkurgu ve korku türleriyle ilgili emek harcayanların bir araya gelmesi çok sınırlı bir seviyede gerçekleşmiş ya da hiç gerçekleşmemişti. Yazar, çizer, çevirmen, editör, sinemacı, senarist ve oyun yapımcısı olarak farklı dallarda üretim yapan ama beğenileri, amaçları, en önemlisi de hayalleri benzer bir çizgide olan bu insanları buluşturacak bir oluşumun eksikliği hep hissedildi. İşte, Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği ya da kısa adıyla FABİSAD temel olarak bu amaçla kuruldu. FABİSAD, fantastik, bilimkurgu ve korku dallarında eser verenleri ve bu eserlerin üretiminde faal olarak çalışanları bir araya getirmeyi; bu türlere ait yapıtların tanıtımına destek olmayı, fantazya ve bilimkurgu kültürünü yaygınlaştırarak ülkemizde hayal gücü ve yaratıcılığın gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Giovanni Scognamillo, Sevin Okyay, Kenan Yarar, Hasan Çolakoğlu, Sadık Yemni gibi alanında usta isimlerin dahil olduğu FABİSAD fantastik, bilimkurgu ve korku türlerinin yaygınlaşması, bu konularda üretim yapmak isteyenlere fırsatlar sağlanması ve üretilen eserlerin daha çok kişiye ulaşması için başta paneller, ödüller, yarışmalar, festivaller olmak üzere çeşitli faaliyetlere başlayacak.

Edebiyattan çizgiromana, ilüstrasyondan sinemaya ve medyaya çeşitli mecralardan otuzu aşkın değerli isim ile yola çıkan Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin ilk yönetim kurulu, alfabetik sırayla şu isimlerden oluştu:

Altay Öktem
Barış Müstecaplıoğlu
Doğu Yücel
Erbuğ Kaya
Hamit Çağlar Özdağ
Kayra Küpçü
Yiğit Değer Bengi

FABİSAD ve üyeleri hakkında detaylı bilgiyi http://www.fabisad.com/ sitesinden edinebilirsiniz…

Hayal kurmak özgürleştirir!