Yüksek Doz Gelecek

Yüksek Doz Gelecek

Beş yazardan beş bilimkurgu kısa romanı içeren bu kitap, ülkemizde ve Dünya’da örneği az görülen bir formatta karşımıza çıkıyor. “Gelecek dünden daha yakın, şimdiden daha gerçek” üst başlığı kitabın amacını en iyi biçimde özetliyor. Zira Türk insanına geleceğin artık her zamankinden yakın olduğunu ve bu gelecekte var olabilmek için hazır olmak gerektiğini hatırlatıyor. Ya hayal gücümüzle bir gelecek inşa edeceğiz ya da inşa edilen geleceğin harcı olacağız.

Her lezzetin kendine yer bulduğu bu ziyafet soframıza göz atalım:

KÖPRÜALTI

Asgari ücretle çalışan sıradan bir işçinin, bir komplonun içine düşmesiyle başlayan ölümcül kaçışı ile uzaya kadar uzanan heyecanlı macerası. Umut Altın bu kısa romanında bilimkurgunun eğlenceli ve aksiyon dolu yanını temsil ediyor.

PHOBOS

Funda Özlem Şeran bir yazar olarak çok zor bir işin altından başarıyla kalkmış. Zira bir uzaylı yaşam formunun gözünden insanları tanıyoruz. Üstelik korku romanları vasıtasıyla… Sonuç muhteşem olmuş.

DEMİR YILDIZ

Dünya yörüngesindeki yapay bir uydunun insanlık üzerindeki kötü planlarını engellemek için bir suçluyu casus olarak göndermekten başka çare yoktur. Orkun Uçar sürprizlerle dolu, ismi gibi sert bir roman yazmış.

KARAVANLAR ÇAĞI

Altıncı küresel yok oluşun ardından, “uzay karavanları” olarak bilinen küçük araçlarla kendini Dünya dışına atabilmiş insanların Karanlık Çağ’ı yaşayışına tanık oluyoruz. Gökcan Şahin yasaların, düzenin olmadığı bu vahşi ortamda güçlü olanın sağ kalabildiği karamsar bir gelecek tasarlamış.

ALT VE ÜST

Güneş Sistemi’nin en sıcak ve zehirli atmosferine sahip Venüs’ün üst atmosferinde zeplinkentlerde yaşayan insanlık ve onların bu ölümcül gezegeni kazanma çabaları. Serdar Yıldız’ın bu romanı, bolca teknik bilgiyle zenginleştirilmiş “hard sci-fi” denilen türün bir temsilcisi.”