Yeni Kitap: Özgürlük Uğruna

Yeni Kitap: Özgürlük Uğruna

Barış Müstecaplıoğlu’nun 1999’da yazmaya başladığı Perg Efsaneleri serisi, 2002’de yayımlanan ilk roman “Korkak ve Canavar” ile Türkçe edebiyatı diyar fantazyası türüyle tanıştırmıştı. Daha önce gerçek dünyaya fantastik unsurların katıldığı Türkçe romanlar bulunmakla birlikte, tamamen fantastik bir diyarda geçme niteliğiyle, Yüzüklerin Efendisi, Taht Oyunları, Narnia Günlükleri gibi dünyaca ünlü seri kitaplarla aynı türde olan ilk Türkçe fantazya serisi Perg Efsaneleri, içerdiği zengin hayal gücünü güçlü bir edebi anlatıyla buluşturarak okurların büyük beğenisini kazanmıştı.

Engin bir yaratıcılık içeren Perg Efsaneleri, zaman içinde Bulgaristan, Sırbistan, Çin ve Almanya’da da yayınlanarak dünyaya açılma başarını gösterdi. Barış Müstecaplıoğlu Londra Kitap Fuarı, Frankfurt Kitap Fuarı, Şanghay Edebiyat Festivali gibi dünyanın en önemli edebiyat etkinliklerine Türkiye’nin fantastik edebiyatını temsilen konuşmacı olarak davet edildi.
Hayali milletler aracılığıyla dünyamızın gerçek sorunlarını konu alan “Merderan’ın Sırrı“, “Bataklık Ülke” ve “Tanrıların Alfabesi” ile dört kitapta tamamlanan Perg Efsaneleri, 2013 yılında İthaki Yayınları tarafından çizer Ertaç Altınöz‘ün hazırladığı yeni kapaklarıyla okurla yeniden buluşturuldu. Kitaplardan sahneler içeren bu görseller, romanlardaki hayal gücünün derecesinin de aynası oldu.